Choď na obsah Choď na menu
 


Potkanie nebíčko

15. 9. 2010
 
Potkanie nebíčko
 
 
Obrázok
 
Meno: Frapík (Caminante's Frappacino)
Dátum nar.: *12.11.2007
Dátum úmrtia: 13.6.2010
Príčina: Dlhodobé problémy s dýchaním, posledné mesiace mu začali ochŕňať zadné packy, pravdepodobne mu dopomohli letné teplá.
Varieta: dumbo
Srsť: štandard
Farba srsti: russian dove
Znaky: patched
Oči: čierne
Pôvod: chs winnierat
Povaha:
Frapíka som žiaľ nemala od malička, v čase kedy som si ho priniesla domov mal približne 1,5 roka. Mal to byť nekonfliktný samček, ktorý nemá problém s ostatnými potkanmi. No realita bola trochu iná. Po myslím dvoch týždňoch som ho musela oddeliť od Eužena, vôbec sa nechcel podriadiť. Ani so mnou to nemal vôbec ujasnené a potom čo som ho raz nepekne chytila, lebo mi hrýzol nábytok, začal kúsať. To mu vydržalo takmer až do konca. Až keď sa už nevedel brániť , tak sa trochu ukľudnil. Vzhľadom k tomu, že som nerátala s tým, že ich budem musieť mať oddelene, svoj život prežil v menšej klietke. Ak bol čas, tak som ho samozrejme pustila pobehať aspoň po stolíku a po posteli. Keďže som mala pred ním rešpekt a chytať som sa ho odvážila iba fakt v nevyhnutných prípadoch, alebo keď som bola veľmi odvážna, tak to s ním bolo veľmi zaujímavé. Väčšinou som si pomohla prenoskou, alebo som počkala kým sa sám vráti do klietky. Nuž možno na poučenie to bolo dobré. To že bol u mňa, ale vôbec neľutujem, aj keď ako prvá skúsenosť s potkanmi to bola naozaj hrôza.  Aspoň som mu umožnila aby sa dožil pekného veku vzhľadom k situácií myslím v dobrých podmienkach. Je to zvláštne, ale istým spôsobom som ho mala rada a každé zvieratko mi bude chýbať. A predsalen bol u mňa rok a ani neviem ako to tak rýchlo ubehlo. Ráno som ho našla spinkať v rohu klietky. Zobudila som sa a nebolo počuť to jeho typické chrapčanie, najskôr som si myslela, že mu zabral Plerasan a aké bolo moje sklamanie keď som vstala :(. Snáď si už Frapík opäť zdravý a v nebíčku ti je dobre.
 
Viac fotiek nájdete TU
 
 
 
Obrázok
 
Meno: Eužen (Eugene od Krisicy)
Dátum nar.: *23.9.2008
Dátum úmrtia: 23.9.2010
Príčina: eutanázia, dlhodobé problémy s dýchaním, celkové zlyhanie imunity, zápal pľúc, abscesy v pľúcach 
Varieta: dumbo
Srsť: štandard
Farba srsti: siamská
Znaky: self
Oči: červené
Pôvod: chs winnierat
Povaha:
Priniesla som si ho domov keď mal 5 mesiacov. Vtedy býval s Frapíkom, no nezniesli sa a ťažko sa súdilo kto bol na vine. A tiež ďalší potkan nepripadal do úvahy, tak ostal sám. Sem tam sa nechal škrabkať a lízal prsty. Keď bol pustený, tak poprezeral čo je nové a potom zaľahol a niekde spinkal, občas aj pri mne, alebo na mne. No hladkanie väčšinou dlho nevydržal. Ale v klokanke cestoval celkom rád a ani cesta vlakom mu nerobila problém, aj keď to väčšinou zaspal niekde na mne, alebo na taške a ľudia sa iba pozerali :D. Bol podarený a som rada, že u mňa mohol prežiť pekný život. Keď mal niečo cez rok, tak začal kýchať. Bol 3 krát preliečený atb, ale ani raz to žiaľ nezabralo úplne. Pár dní som ho musela nechať samého, už keď som odchádzala, tak som si všimla, že mal okolo očiek porfirín. No na jednom sa mu objavoval pravidelne už pár mesiacov. A keď som sa vrátila, tak som ho žiaľ našla vo veľmi zlom stave. Najskôr som sa ho chcela pokúsiť zachrániť, tak som hneď volala na veterinu, no nakoniec som sa na druhý deň cestou tam rozhodla, že ho nechám uspať. Keď som si predstavila ako by ho bolelo už len čistenie abscesu čo mal na brušku a keď som si všimla, že ma ešte aj prerastený zub, tak bolo rozhodnuté. A pitva ukázala, že to bolo správne, inak by sa už len trápil, maj sa tam hore pekne Euženko, chýbaš :(.
 
Viac fotiek nájdete TU
 
 

 

307229_2277987754864_422884723_n.jpg

 
Meno: Teddy (Bebešin Azrael)
Dátum nar.: *5.3.2011
Dátum úmrtia: 12.12.2012
Varieta uší: dumbo
Srsť: rex
Farba srsti: fawn
Znaky: spotted, berkshire
Oči: rubínové
Váha: 212 g - 21.4.2011
Pôvod: Chs Bebecha (Opava)
Povaha:
Teddy bol nádherný žltý samček s krásnou rex srsťou. Povahovo to bol veľmi milý potkaník, lízač prstov, túlidielko :). V klietke si rozhodne nenechal skákať po hlave, raz mal aj natrhnuté uško, ale inak sa s ostatnými chalanmi zniesol v pohode. Pôvodne to mal byť samček do chovu a na výstavy, ale nakoniec som si vybrala jeho, aj keď mal trochu neštandardný berkshire. Mláďatka po ňom nikdy neboli. Do nebíčka odišiel príliš skoro a nečakane. Nedožil sa ani dvoch rokov a bolo mi to veľmi ľúto. No snáď sa tam hore bezstarostne hrá so sestričkou, s ktorou si u mňa pár dní zvykal na nový domov. Chýbaš mi Teddy, pre mňa si bol najkrajší a najzlatší :).
 
Viac fotiek:

Malé miminko - TU

 

 

383260_2277991634961_103354354_n.jpg

 
Meno: Onyx (Onyx Serene Sunset)
Dátum nar.: *6.3.2011
Dátum úmrtia: 14.1.2013
Varieta uší: dumbo
Srsť: LH, satin
Farba srsti: ruská modrá
Znaky: husky, banded
Oči: čierne
Váha: 160 g - 21.4.2011
Pôvod: Chs Serene Sunset (Galanta)
Povaha:
Onyx je už druhý blazed, ktorý tak trochu nevyšiel. Pôvodne som už štvrtého potkaníka neplánovala, ale to ani tretieho :D. No nakoniec som si vybrala jedného BES-a, ale to nevyšlo a tak som sa zmierila s tým, že budú traja. A potom sa ku mne dostal link s odkazom na fotky, kde bol voľný jeden jediný samček. Hm, LH, satin,  dumbo, s lysinkou a predstava ako bude asi vyzerať, keď bude mať 5 týždňov. Po dni premýšľania bolo rozhodnuté a tak som si Onyxa rezervovala. Voľakedy som chcela dlhosrstého potkaníka a aj husky sa mi páčil, ale v dospelosti vyzerajú teda rôzne. A aj keď mám u všetkých zvieratiek najradšej dlhú srsť u potkanov ma tu už dávno odradilo, no Onyx ju mal celkom peknú po celý čas :). Blazed a husky, bolo tak 50 na 50, ale tušila som, že z neho nakoniec bude husky. Bol to milý potkaník, aj keď povahovo nie až taký dokonalý ako Snoopy či Teddy. Pri lízaní prstov používal aj zúbky a nebolo to občas príjemné. V klietke občas vyvolával konflikty s Teddym a Luckym. Bohužiaľ som ho nakoniec po ťažkom rozhodovaní musela dať uspať. Dlhšie bol liečený viacerými antibiotikami, ktoré nezaberali. Pitva ukázala zápal pľúc a že mal zmenený tvar srdiečka.
 
Viac fotiek:

Malé miminko - TU

 

 
 
378805_2277984874792_2012101091_n.jpg
 
 
Meno: Lucky (MANDARIN'S QUICK LUCKY)
Dátum nar.: *18.2.2011
Dátum úmrtia: 22.3.2013
Varieta uší: štandard
Srsť: štandard
Farba srsti: ruská modrá
Znaky: nešt. hooded
Oči: čierne
Váha: 198 g - 21.4.2011
Pôvod: Chs MANDARIN'S (Kroměříž)
Povaha:
Lucky mal byť pôvodne blazed, lenže taký samček sa vo vrhu nenarodil. Keďže som rezerváciu na neho mala ešte pred krytím a nebola som si istá či nájdem pre Snoopyho iného kamaráta, tak som ju po dlhom premýšľaní nakoniec nezrušila. Ruská modrá sa mi nikdy až tak veľmi nepáčila a nenašlo sa medzi nimi ani jedno miminko so štandardnými znakmi. Dlho som premýšľala, ktorého samčeka si vybrať, ale nakoniec som sa rozhodla pre Luckyho. Rýchlo sa skamarátil so Snoopym a bola z nich skvelá dvojka. S Onyxom a Teddym si neskôr až tak nerozumel a občas ho pekne popreháňali po klietke, nemal to s nimi veru ľahké. Bohužiaľ v približne jednom roku som mu našla hrčku na boku. Vytvorila sa zo dňa na deň a jeden veterinár v Nitre usúdil, že by to mohla byť hernia. Až pri pitve sa ukázalo, že to bol nádor. Ťažko povedať ako by to dopadlo, ak by vtedy podstúpil operáciu. No dožil sa v podstate celkom pekného veku, akurát na konci to už bolo pre neho trochu trápenie. Hrčku mal obrovskú a na krku sa mu spravil absces, ktorý sa nám vôbec nedarilo vyliečiť. Dlho som rozmýšľala kedy je ten správny čas a nakoniec som ho dala uspať. No posledné dni boli spolu už iba so Snoopym a snažila so sa im ich spríjemniť ako sa len dalo.
 

 

261995_1940365874528_845486_n.jpg

 
Meno: Snoopy (Gabor LMG Rattery)
Dátum nar.: *31.12.2010
Dátum úmrtia: 07.04.2013
Varieta uší: dumbo
Srsť: štandard
Farba srsti: americká modrá
Znaky: solid
Oči: čierne
Váha: 456 g - 21.4.2011
Pôvod: Chs LMG Rattery (Praha)
Povaha:
Snoopy bol ten najdokonalejší potkaník, akého si len človek môže priať. Bol to môj vysnívaný americký modrý dumbáčik. Keďže bol zo začiatku chvíľu sám, tak som sa mu venovalo najviac ako sa len dalo. Bol to ten potkaník, ktorého môžete škrabkať ako dlho len chcete a on vám bude s radosťou lízať prsty. Ten ktorý sa po chvíli uloží na spánok a pekne na vás alebo pri vás zaspinká. Taký ktorého si môžete vziať pod mikinu, alebo do kapuce do školy a nikto ani nebude vedieť, že ho tam máte. Aj v autobuse sme tak cestovali :D. Akurát ako starší sa už na mne nevedel až tak poriadne udržať. K ostatným potkanom bol mierumilovný, pokiaľ sa pamätám, tak nikdy nevyvolával konflikty. Mal dokonalé dumbo ušká a aj na výstavach dostal pekné hodnotenie :). Na koniec ostal u mňa ako posledný a do nebíčka odišiel niekoľko dní po Luckym. Bohužiaľ som bola akurát na návšteve u kamarátky a po návrate som ho našla navždy spinkať v klietke. Ak existuje také niečo ako, že jedno zvieratko tým naj v našom živote, tak z potkaníkov to bol práve Snoopy.
 
 
Viac fotiek:
Malé miminko - TU
Už trochu väčší - TU
 
 
Spoločné fotky nájdete TU .
 
 
 

p4138383.jpg

 
Meno: Eilee
Dátum nar.: *?.09.?2011
Dátum úmrtia: 31.07.2013
Varieta uší: štandard
Srsť: štandard
Farba srsti: čierna
Znaky: husky
Oči: čierne
Pôvod: Košice
Povaha:
Eilee bola samička pôvodne určená ako potrava pre hada, no baby na intráku sa ju rozhodli zachrániť. Nakoniec si ju ale nemohli nechať, tak poputovala ku mne. Zo začiatku bola ustráchaná, ale občas zvykla aj lízať ruky :). Po čase sa osmelila a začala skúšať čo si môže dovoliť. Mala som predbežnú rezerváciu na druhú samičku, ale žiaľ ju už v šiestich mesiacoch k sebe neprijala a išla jej rovno po krku. Tak Eilee musela ostať sama až do konca života, čo ma potom veľmi mrzelo. Inak to bola milá potkanka, keď bola pustená tak vymýšľala ako najrýchlejšie niekam zoskočiť, či zdrhnúť. No občas aj pekne zaspinkala v kapuci. Bohužiaľ nakoniec podľahla tiež zápalu pľúc. Eilee maj sa tam hore krásne a pozdravuj ostatných.

 

 
© Jesie 29.01.2017