Choď na obsah Choď na menu
 


Samla box - úprava
 
Už je to dávno čo som začala chodiť na fórum a tam som prvý krát uvidela ako sa dajú využiť Samla škatule z Ikey na výrobu boxu. Nápad to bol dobrý, no rozmýšľala som ako ich upraviť tak aby mi čo najviac vyhovovali. A nakoniec som sa do toho raz pustila a dotiahla som to až do konca. Raz sa ma niekto pýtal na návod a ešte som sľúbila, že ho dám aj na stránku, no nikdy som sa k tomu nedostala. A teraz nadišiel ten správny čas a pevne verím, že ho niekto využije a niekomu pomôže :).
 
Materiál na výrobu:
45 l Samla škatuľa z Ikey
vrchnák, úchytky na 45 l Samla škatuľu
potrebné náradie ( kombinačky, niečo na rezanie plastu, obrúsenie (napr. pilník), hrubú ihlu)
pletivo s medzerami cca 1 cm, hrubý drôt
sviečka / zapalovač na ohriatie ihly
 
 

Obrázok

 

Keď už máme pripravené všetko potrebné, tak môžeme najskôr začať vrchnákom.
Ako prvé si upravíme pletivo, tak aby nám sedelo na vrchnák.
 
Obrázok
 
 
 
Potom si podľa neho naznačíme najlepšie zmazateľnou fixkou tú časť, ktorú vyrežeme.
Tak ako je naznačené na obrázku (A), vynecháme jeden riadok štvorčekov a potom naznačené body spojíme, tak ako je to na obrázku (B).
 Obr. A
 
Obrázok
 
Obr. B
 
Obrázok
 
Potom sa pustíme do vyrezávania, pri ktorom musíme byť maximálne opatrný, keďže plast sa dá veľmi ľahko zlomiť. Keď máme vyrezaný obdĺžnik, tak zarovnáme okraje pomocou pilníka. Ak ste nato použili nožík, alebo orezávatko, tak sú hrany určite ostré a nesedia k pletivu. Takže ich pekne dorovnáme a upravíme, tak aby sedeli k pletivu.
 
Obrázok
 
Teraz si podla pletiva naznačíme nad každý druhý štvorec bodku, tak aby bola vždy pred ďalším štvorčekom na vrchu. Pri naznačovaní máme pletivo položené tak, že z každej strany sa nachádza jeden riadok štvorčekov na plaste, viď obrázok (C). Potom podľa bodiek vytvoríme dierky pomocou nahriatej ihly a prevlečieme drôtikom, tak ako je to na obrázku. Vždy keď sa dostaneme na koniec drôtika, tak sa jednoducho dá nadpojiť. Stačí zatočiť dva konce spolu, ale vždy na vrchnej strane vrchnáku. Tak aby sa k nim nemohli dostať škrečky.

 

Obr. C

Obrázok
 
A vrchnák máme hotový :)
 
Obrázok
 
Ak máme koliesko a napájačku, ktoré sa dajú uchytiť na box. Ja používam tie od ferplastu, tak si jednoducho vyrežeme ostrím nožíkom okrúhlu dierku a nad ňu obdĺžnik, ktorý potom dorovnáme pilníkom. S tým, že si to najskôr naznačíme podľa priloženej napájačky.
 
Obrázok
 
Pri koliesku si vyrežeme iba obdĺžnik, ktorý si tiež vopred naznačíme podľa veľkosti kolieska.
 
Obrázok
 
 Výroba zaberie zopár hodín, šikovnejším možno menej, ale výsledok zato určite stojí :).
 
Obrázok
 
Je to najlacnejšie riešenie a pre mňa sú tie boxy aj najpraktickejšie. Hlavne čo sa uchytenia napájačky týka, čo je v každom boxe riešené vždy inak.
 
Tak veľa šťastia pri výrobe! ;)

 

 

© Jesie 4.4.2011